Pompy Ciepła

Energoooszczędne rozwiązania edit
Pompy Ciepła- Obraz

Pompy ciepła zgodnie z opinią specjalistów są kluczem do transformacji energetycznej.

Umożliwiają zastąpienie paliw kopalnych energią odnawialną. Cechuje je jednocześnie znacznie większa wydajność w stosunku do innych źródeł ogrzewania.

Pompa ciepła to technologia ogrzewania zasilanego energią elektryczną, która działa trochę jak lodówka tylko w odwrotnym kierunku.

Latem istnieje możliwość chłodzenia pomieszczeń z wykorzystaniem instalacji ogrzewania podłogowego i pompy ciepła – wówczas pompa ciepła działa zupełnie jak lodówka tylko nieco bardziej rozbudowana.

Należy pamiętać, że nie wszystkie pompy ciepła oferowane na rynku posiadają opcję chłodzenia, w przypadku sprzętów dobranych do naszych domów tj. Pompa ciepła Dietrich Strateo 8kW (typ budynku XL) lub 6 kW (typ budynku S i M) oczywiście mają możliwość chłodzenia latem.

Domowe pompy ciepła są dużo bardziej skomplikowaną instalacją niż tradycyjne piece gazowe. W dłuższej perspektywie generują niższe koszty ogrzewania i chłodzenia oraz w mniejszym stopniu obciążają sieć energetyczną.

Cała instalacja pompy ciepła powinna być idealnie dopasowana do wielkości i poziomu izolacji nieruchomości. Dlatego pompy ciepła doskonale idą w parze z energooszczędnymi izolacjami i rekuperacją, a także ogrzewaniem podłogowym, które chłodzi lub ogrzewa dużą powierzchnią, a nie punktowo tak jak w przypadku kaloryfera lub klimatyzatora. Punktowe ogrzewanie wymaga wyższych temperatur zasilania, a co za tym idzie zużywa więcej energii.

Poniżej instalacje i izolacje zastosowane w standardzie w domach Atriumdom, które współdziałają z pompą ciepła:

  • Rekuperacja (Komfovent)
  • Ogrzewanie podłogowe w całym budynku oprócz garażu.
    • Latem możliwość chłodzenia pomieszczeń z wykorzystaniem instalacji ogrzewania podłogowego i pompy ciepła
    • Okablowanie do fotowoltaiki
      • Okna energooszczędne trzyszybowe z 6-komorowym profilem
  • Izolacje energooszczędne – ściany zewnętrzne, okna, drzwi i dach spełniają normy przenikalności cieplnej wprowadzone od 2021 roku.

Z punktu widzenia ekologicznego i ekonomicznego należy dążyć do

połączenia domowej technologii w spójny ekosystem, który byłby całkowicie oparty na energii odnawialnej: samochód elektryczny, panele słoneczne, bank energii i pompa ciepła. 

Już teraz nie posiadając banku energii można zaprogramować tak pompę ciepła aby włączała się w ciągu dnia, a pranie planować w słoneczne dni aby zużyć jak najwięcej prądu bezpośrednio z fotowoltaiki – wówczas zużywając tańszy prąd (w niższej taryfie, do czego zachęcamy już teraz naszych pierwszych mieszkańców osiedla.

WSZYSTKO, CZEGO POTRZEBUJESZ

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Rozwiązania, dzięki którym koszty eksploatacji są zdecydowanie niższe.

Pompa ciepła - ikona

Pompa ciepła

Energooszczędne ogrzewanie, która latem można wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń.

Rekuperacja - ikona

Rekuperacja

Zawsze czyste i świeże powietrze z odzyskiem ciepła z wyprowadzanego powietrza

Ogrzewanie podłogowe - ikona

Ogrzewanie podłogowe

najbardziej komfortowe i energooszczędne ogrzewanie, nie stwarza problemów w aranżacji wnętrz i ogrzewa całą powierzchnią podłogi

Energooszczędne izolacje - ikona

Energooszczędne izolacje

Okna 3 szybowe z profilami 6 komorowymi, styropian grafitowy o grubości 15 cm itp.