Pielęgnacja trawnika po zimie

Porady i aranżacje edit
Pielęgnacja trawnika po zimie- Obraz

Jak dbać o trawnik na wiosnę

Zabiegi pielęgnacyjne pomagają uzyskać zdrową, gęstą i zieloną trawę, która jest dobrze odżywiona i nawodniona. W nowo założonych trawnikach najważniejszymi czynnościami będą: nawożenie, nawadnianie, koszenie i ewentualne dosiewanie trawy. Naszą skróconą instrukcję jak dbać o trawnik rozpoczniemy od tego co warto zrobić już teraz na wiosnę.

Nawożenie trawnika 

Na wiosnę najlepiej zastosować nawóz NPK zawierający makroelementy potrzebne do prawidłowego rozwoju roślin – azot (N), fosfor (P) i potas (K) – mieszanka na wiosnę będzie zawierała więcej azotu, który wspomaga wzrost masy liści. Ponadto zawiera mikroelementy, żeby kolorowała się dobrze trawa (np. mangan wapń itp.)

Jesienna mieszanka dla odmiany będzie zawierała więcej potasu – żeby trawa zapuściła korzenie, potas jednocześnie wspiera gospodarkę wodną (w skutek jego niedoboru mogą się przypalać listki) 

Z kolei niedobory fosforu powodują czerwonawe liście, co ciekawe poniżej pewnej temperatury rośliny nie przyjmują fosforu – dlatego jesienią liście drzew kolorują się na żółto i czerwono.

Bardzo istotne aby równo rozprowadzić nawóz – jeśli w pewnych miejscach zostanie wysypane zbyt dużo nawozu, to trawa się przypali. Analogicznie w miejscu gdzie nawóz nie zostanie nałożony, trawa pozostanie nie nawieziona i ewidentnie jaśniejsza. 

Trawę można przypalić nawet wsypując nawóz do siewnika (należy wsypywać  nawóz do siewnika na utwardzeniu albo na folii). 

Istotne jest, aby nawozy granulowane stosować na suchy trawnik i dopiero po zakończeniu nawożenia zadbać o obfite podlanie trawy.

Regularna mała pielęgnacja 

Kolejne wskazówki w kwestii trawnika, zabrzmią banalnie, ale są nie mniej ważne niż poprzednie – zwłaszcza w pełni sezonu zwyczajnie należy podlewać i kosić trawnik. Właściwa i regularna pielęgnacja trawnika sprawia też, że nasiona chwastów mniej się rozsiewają i można cieszyć oko jednolitym, zielonym dywanem z trawy. 

Koszenie 

Należy unikać koszenia w trakcie najgorętszej części dnia, ale jednocześnie trawnik powinien być suchy i dopiero do skoszeniu należy zadbać o jego odpowiednie nawodnienie.

Pierwsze koszenie w sezonie należy wykonać na przełomie marca i kwietnia, natomiast ostatnie koszenie przed zimą najlepiej w połowie października.

Podlewanie

Do tego celu można użyć np. węża ogrodowego, natomiast wygodniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze specjalnego systemu nawadniania trawnika, który sprawi, że każda część będzie równomiernie podlana i dostanie tyle wody, ile powinna. Niejednokrotnie przełoży się to również na zmniejszenie kosztów zużycia wody (kto nigdy nie zapomniał o zakręceniu wody do podlewania trawnika?) Ponadto można do dozownika dodać nawozu.

Właściwa częstotliwość nawadniania trawnika zależy od pory roku, temperatury oraz poziomu opadów w ostatnich dniach, ale głównie jest istotna w letnie, upalne dni. Nawadnianie trawnika powinno odbywać się wczesnym rankiem, ewentualnie wieczorem – tak aby trawnik nie musiał toczyć nierównej walki o wodę z piekącym słońcem. Ponadto parująca intensywnie woda może przypalić liście trawy.

Co dalej?

Wertykulacje, aeracje, wapnowanie itp na początek są zbędne, problemy wymagające powyższych zabiegów dotykają starszych trawników, założonych parę lat wcześniej. Kiedy trawa mocno się zrośnie może pojawić się problem z wentylacją i mech, wówczas stosujemy wertykulację, aerację itp..